تبلیغات
گروه کوهنوردی مهر اراک - گزارش برنامه صعود قله سفیدخانی همراه با شب مانی سر قله،21 الی 22 خرداد 94
زندگی فقط در اوج جریان ندارد ، گاهی در انتهای دره های ژرف نیز رودهای خروشان زندگی در جریان هستند!!!

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:صفحات جانبی

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

دوشنبه 1 تیر 1394-12:42 ب.ظبه نام خدا

مربی : حمید گلکار

سرپرست و امدادگر : محمد محمدطالبی

افراد شرکت کننده: آقایان: محمد نظامی – محمدرضا احمدی – محمد ملایری – محمد جعفری – مجید امینی – علی فرجیان – علی کریمی –مجتبی زاهدی – محمود حبیبی- جمال قربانی- مرتضی جلایرنژاد و  بانوان: اکرم حسینی – شهرزاد حیدری – نسرین نسیم پور – روژینا معتمدی (جمعا 17نفر)

قله سفید خانی ( اطلاعات کلی ) :

قله سفید خانی به مختصات N33 58 02.2 E49 34 14.2 و ارتفاع 3118 متر بلند ترن قله شهرستان اراک که گرای این قله 222 درجه به فاصله 17.5 کیلومتری مرکز شهر اراک می باشد ، از نام های قدیمی این قله می توان به " چراغ پا " اشاره کرد ، که بهترین فصل صعود این کوه رو می توان بهار اشاره کرد .

مناطق مسکونی اطراف قله :

از روستا های اطراف این قله می توان روستای خانه میران در شمال ، عقیل آباد در شمال شرقی ، گوار و گوشه در شرق ، و ادامه خط راس تا قله شاهسوار به سمت جنوب شرقی و روستای باغ برآفتاب در غرب این قله اشاره کرد .

 مسیر های دسترسی به قله :

مسیر شمالی ( خانه میران ) :

از اراک جاده ملایر یا شازند  راپیش روگرفته و بعد از 12 کیلومترادامه مسیر از میدان شریعتی اراک، دوربرگردان را دور زده، دقیقا روبروی دور برگردان از پل زیرگذر راه آهن عبورکرده و مسیرروستای خانه میران را پیش گرفته که پس از 5 کیلومتر از دور برگردان به انتهای روستا به ارتفا 2250 متری می رسیم ، انتهای روستا ابتدای یال های کوه سفید خانی می باشد که می توان هر کدام از یال ها را جهت صعود به قله انتخاب کرد ، دسترسی به آب در این مسیر را میتوان فقط به روستا اشاره کرد ، آنتن دهی موبایل در طول مسیر وجود دارد.

b_550_450_16777215_00_images_phocagallery_94-sefidkhani_img_masir.jpg

مسیر غربی ( چپخلی ) ( ساده ترین مسیر ):

از اراک جاده ملایر یا شازند را پیش رو گرفته و بعد از 17 کیلومتر به روستای رباط میل رسیده که از پل زیرگذر داخل روستا دور زده و دو کیلومتر برگشته و از روی پل روگذر راه آهن عبور کرده و مسیر سیلوی موقت را پیش گرفته و دست راست سیلو جاده خاکی وجود داره بعد از 8.5 کیلومتر به چشمه آب معدنی  چپخلی به ارتفاع 2460 متری میرسیم و ازآنجا یال جنوبی چشمه را پیش رو گرفته و وقتی روی خط الراس رسیدم به سمت شرق حرکت کرده تا به قله برسیم. دسترسی به آب در این مسیر را میتوان فقط به چشمه چپخلی اشاره کرد ، آنتن دهی موبایل در طول مسیر وجود دارد.

مسیر جنوبی ( دره کوریل ) :

از اراک جاده ملایر یا شازند را پیش رو گرفته و بعد ازروستای رباط میل از روی پل روگذر عبور کرده و وارد جاده ازنا میشویم، تابه روستای باغ برآفتاب برسیم،همچنان به مسیر خود ادامه می دهیم،حدود 1.5 کیلومتر بعد در سمت چپ جاده به یک جاده فرعی میرسیم(این جاده دقیقا" قبل از پمپ بنزین واقع شده است)،این جاده را ادامه میدهیم تا به کارخانه شن و ماسه برسیم،مجدد درهمان مسیر به حرکت خود ادامه میدهیم تا به ابتدای دره کوریل برسیم ،مسیر داخل دره را ادامه داده تا به چشمه به ارتفاع 2430 متری  برسید دقیقا شمال چشمه ازداخل دره مسیر پاکوبی قابل مشاهده است که با ادامه آن میتوانید به قله برسید . درصورتیکه مسیر پاکوب برایتان قابل رویت نبود  و یا ... مسیر داخل دره را ادامه داده تا وارد مسیر غربی شوید. دسترسی به آب در این مسیر را میتوان به داخل دره کوریل و غار آب نزدیک قله اشاره کرد ، آنتن دهی موبایل در طول مسیر وجود دارد فقط در پیچ دره آنتن دهی وجود نداره .

مسیر شمال شرقی ( قره بلاغ ):

از اراک به سمت سنجان و سپس ضامنجان و بعد از ده کیلومتر به  روستای عقیل آباد رسیده دقیقا انتهای روستا جاده خاکی دست راست را پیش گرفته تا به ابتدای دوزخ دره به ارتفاع 2100 متری میرسیم، باادامه مسیر دوزخ دره برروی خط الراس سفیدخانی رسیده و نهایتا سمت غرب راپیش گرفته تابه قله برسیم . دسترسی به آب در این مسیر را میتوان به چشمه قره بلاغ اشاره کرد ضمنا چشمه های فصلی در دوزخ دره نیز وجود دارد ، آنتن دهی موبایل در طول مسیر وجود دارد.

 گزارش:

هدف از این برنامه صعود قله سفیدخانی از جبهه شمالی و همراه با شب مانی سر قله جهت کسب تجربه و تمرین اعضاء گروه بود، در همین راستا طبق هماهنگی های از قبل انجام شده، ساعت 4بعد از ظهر روز 5شنبه 21خرداد از دروازه تهران با 15دقیقه تاخیر با یک دستگاه مینی بوس راهی روستای خانه میران شدیم، در بالای روستا در ابتدای شروع پیمایش چشمه ای با آبی گوارا قرار داشت که با توجه به نبود آب در طول کل مسیر رفت و برگشت و قله (محل شبمانی)؛ افراد 3 الی 5 لیتر آب همراه داشتند و بطری های آب خود را از چشمه پر کرده و آماده حرکت شدند، ساعت 5:35 بعد از ظهر پیمایش را از روی یال بزرگی که در سمت راست جهبه شمالی قرار دارد شروع شد.

b_550_450_16777215_00_images_phocagallery_94-sefidkhani_dsc_1398.jpg

با توجه به آنکه اکثر افراد تجربه اولشان برای صعود سفید خانی و همچنین اولین صعود جدیشان بود، سرعت پیمایش گروه کمی پایین بود، ساعت 20:15 به تصمیم وانتخاب سرپرست یک تیم 5نفره ی آماده و تندرو به رهبری آقای نظامی همراه با 4 چادر برای برقراری کمپ، از گروه جدا شده و با سرعت بیشتری راهی قله شدند.
گروه اصلی هنگامی که به خط راس رسید خورشید کاملا غروب کرده بود؛ توقف کوتاهی داشتیم و هدلامپ ها رو آماده کردیم و هنگامی که به ابتدای مسیر دست به سنگ ها رسیدیم کاملا هوا تاریک شده بود و نهایتا ساعت 10:15 به قله رسیدیم و تیم پیشتاز هم 1 ساعت جلوتر به قله رسیده و چادرها را برپا کرده بودند.

b_550_450_16777215_00_images_phocagallery_94-sefidkhani_img_1166.jpg

نیمه شب هم جمع خوبی از دوستان دورهم بودیم، همچنین دوست هنرمند عکاسمان آقای کریمی آموزشی فشردهای از عکاسی در شب از اجرام آسمانی برای دوستان علاقه مند گذاشته بودند.

 

b_550_450_16777215_00_images_phocagallery_94-sefidkhani_img_9711.jpg

 

فرا جمعه صبح 22خرداد ساعت 6 برپا زده شده و دوستان پس از صرف صبحانه و جمع کردن کمپ، آماده شدند. ساعت 8:20 شروع به فرود آمدن از مسیر صعود شده کردیم و نهایتا ساعت11 به محل ابتدای کار (چشمه بالای روستا) رسیدیم، وطبق هماهنگی های انجام شده با مینی بوس در آنجا منتظرمان بود و نهایتا ساعت 12 هم اراک بودیم.

در پایان از تمامی افراد گروه جهت اجرای یک کار تیمی خیلی خوب و حمایت یکدیگر و همچنین از آقای گلکار مربی خوبمان صمیمانه تشکر مینماییم.

 

b_550_450_16777215_00_images_phocagallery_94-sefidkhani_img_1168.jpg

عکس از: علی کریمی
نظرات() 

تاریخ آخرین ویرایش:دوشنبه 1 تیر 1394 12:43 ب.ظ


battle hand hack
یکشنبه 6 اسفند 1396 01:22 ق.ظ
من حتی نمی دانم که چطور به اینجا رسیدم، اما فکر کردم این پست عالی بود.
من نمی دانم شما چه کسی هستید اما مطمئنا می خواهید
اگر بلافاصله به وبلاگنویسی معروف بپیوندید؛) با تشویق!
Selene
جمعه 17 آذر 1396 07:54 ق.ظ
Thanks very nice blog!
Jeffery
جمعه 17 آذر 1396 03:20 ق.ظ
I think this is among the most significant info for me. And i'm glad reading your article.
But want to remark on some general things, The site style is wonderful, the articles
is really great : D. Good job, cheers
How do you prevent Achilles tendonitis?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:16 ق.ظ
Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog site?
The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted
of this your broadcast offered bright clear idea
Foot Complaints
شنبه 14 مرداد 1396 09:05 ق.ظ
I have been browsing online greater than three hours nowadays,
but I by no means found any interesting article like yours.

It's lovely worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet might
be a lot more useful than ever before.
powellaljnhojoug.snack.ws
سه شنبه 6 تیر 1396 03:15 ق.ظ
It's actually very difficult in this active life to listen news on TV,
therefore I simply use web for that reason, and obtain the most up-to-date information.
هانده
دوشنبه 1 تیر 1394 04:31 ب.ظ
بهترین راستی من تا حالا روش های زیادی رو برای دیده شدن وبلاگم امتحان کردم.این آخری عالی بود.تو هم امتحان کن
حمید
دوشنبه 1 تیر 1394 01:59 ب.ظ
سلامممممم نفسممممممممممم
خوبی عزیزممممممممم
وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
میخواستم بیای به وب سایت منم سر بزنی
می بینمت
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر